HradeckáDrbnaút 29. listopaduVyšlo to, nemocnice spojila síly s dopravním podnikem a přihlásili se noví dárci krve

Akce vyšla na výbornou. Fakultní nemocnice v Hradci Králové hlásí nové dárce krve, kteří se ozvali v rámci akce Daruj krev. Síly spojila nemocnice s hradeckým dopravním podnikem.

Krajút 29. listopaduDo jeruzalémského Trant Theater míří Divadlo Drak<p style="text-align:justify">V prvním prosincovém týdnu se v jeruzalémském Train Theatre představí královéhradecké Divadlo Drak s maňáskovou inscenací Šípková Růženka. Hra, která v minulosti získala významná zahraniční ocenění, se nyní zásluhou Českého domu Jeruzalém a Českého centra Tel Aviv dostává do vyhledávaného divadla v Izraeli coby jedna z nejvýznamnějších akcí, jíž izraelské České centrum zakončuje předsednictví v Radě EU. Představení se odehraje hned ve dvou reprízách. Spolu s Českým centrem Tel Aviv a Českým domem Jeruzalém se na realizaci události podílejí další partneři: Ministerstvo kultury České republiky, Královéhradecký kraj, Statutární město Hradec Králové a společnost Smartwings.

HradeckáDrbnaút 29. listopaduJičín chce příští rok utratit nejvíc peněz za posledních 12 let

272 milionů korun. To je suma, kterou hodlá v příštím roce proinvestovat sedmnáctitisícový Jičín. To je nejvíc od roku 2010. Nejdražším plánem bude stavba sítí a infrastruktury v lokalitě bývalých kasáren pro novou obytnou čtvrť za 133 milionů.

Krajút 29. listopaduMlčeti zlato ve vědě neplatí. Nástrojem na popularizaci může být i TikTok<p style="text-align:justify">Královéhradecký kraj za podpory Akademie věd ČR uspořádal 24. listopadu na Univerzitě Hradec Králové již tradiční konferenci k etické výchově s názvem MLČETI ZLATO aneb Jak komunikovat složitá témata. Pestrá skupina řečníků, mezi kterými byli zastoupeni vědci, akademici a lidé z oblasti médií, diskutovala o možnostech a potřebě komunikace důležitých společenských témat směrem k široké veřejnosti.

Krajút 29. listopaduCentrum Orion získalo ocenění za nadstandartní kvalitu poskytovaných sociálních služebNezisková organizace Centrum Orion z Rychnova nad Kněžnou, která pomáhá dětem i dospělým osobám s postižením a jejich rodinám, převzala v Praze od zástupců Ministerstva práce a sociálních věcí ČR ocenění v Programu dobrovolného rámce hodnocení kvality sociálních služeb.

HradeckáDrbnaút 29. listopaduV hradeckém muzeu zaplesají srdce fanoušků historického letectví

Všechny fanoušky letectví potěší nová výstava, kterou chystá Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Vrátí se zpátky do dob Československého vojenského letectví v Hradci a Pardubicích, do let 1945–1992. Výstava potrvá do 23. dubna 2023.

iDnes.czút 29. listopaduTrutnovské basketbalistky povede americký kouč, zatím jako asistent

Basketbalistky Trutnova povede americký trenér Brian McCormick, byť zatím jen jako asistent stále ještě dočasného hlavního kouče Michala Martiška. Ten převzal v říjnu od 7. ligového kola tým po odvolaném Tomáši Veselém a v nejbližší době dál ponese hlavní zodpovědnost. Jak klub uvedl v tiskové zprávě, McCormick se na přípravě bude výrazně podílet s výhledem na posun do pozice prvního trenéra.

HradeckáDrbnaút 29. listopaduVe Dvoře Králové začnou fungovat nové parkovací automaty. Řidči budou platit kartou

Řidiči ve Dvoře Králové nad Labem budou moct platit parkování v centru města kartou. Umožní jim to nové parkovací automaty, které město postupně nainstaluje. Prozatím jich bude osm.

Denik.czút 29. listopaduVánoční jarmark rozzářil také Meziměstí. Advent tady přivítali, jak se patří

FOTO/ Tradiční meziměstský jarmark se konal první adventní neděli 27. listopadu v tamním volnočasovém centru Walzel (vzniklo z bývalé tkalcovny). Spojen byl se vším, co k začínajícímu adventu patří. Samozřejmě nechybělo rozsvícení vánočního stromečku. 

iDnes.czút 29. listopaduNa vysoká očekávání jsem připravena, říká vůbec první primátorka Hradce

Pětadvacet starostů, předsedů národního výboru či primátorů už vedlo Hradec Králové. Až nyní jej převzala žena - Pavlína Springerová zvolená za Hradecký demokratický klub. Kancelář zdědila po Alexandru Hrabálkovi z ODS.

HradeckáDrbnaút 29. listopaduHradec Králové bude hostit novou leteckou show. Nabídne akrobaty i historické stroje

Na fanoušky aviatiky v Hradci Králové se poslední dobou zapomínalo. Nyní to však vypadá, že si všechno vynahradí. V příštím roce by hradecké letiště mělo hostit novou leteckou show Legendy Nebes. Ta nabídne přehlídku moderních i historických letadel. Konat se bude v květnu.

Denik.czút 29. listopaduDivadlo je dřina, zůstaneme u fotbalu, tvrdí ochotníci havlovické hry o kopané

Zakladatel amatérského divadelního souboru z Havlovic Vladimír Míl napsal a režíroval neobvyklou hru Velká fotbalová loupež, při které obsadil do ústředních rolí fotbalové činovníky z místní Havlovické fotbalové asociace. Pro ně to byla velká premiéra na divadelních prknech, a jak přiznali, také hodně náročná. S fotbalem se to nedá srovnat, shodli se. Dřina při zkouškách, které absolvovali v místním bývalém obchodě, se vyplatila. Diváci byli při sobotním představení v havlovickém kulturním domě nadšení.

HradeckáDrbnaút 29. listopaduANKETA: Jaké náměstí v Hradci Králové má hezčí vánoční strom?

Během první adventní neděle se v Hradci Králové oficiálně rozsvítil vánoční strom v historickém centru na Velkém náměstí. Druhý stojí na Masarykově náměstí. Dlouhou dobu měla krajská metropole stromy tři. Další byl na náměstí 28. října. Od toho se před pár lety opustilo. Jaké náměstí má hezčí vánoční strom?

Denik.czpo 28. listopaduAdventní čas připomíná v Broumově strom na Mírovém a betlém na Kostelním náměstí

Poslední listopadová neděle byla zároveň první nedělí adventní. Kromě tradičního rozsvěcení vánočního stromu na Mírovém náměstí se Broumováci letos premiérově dočkali i betlému, který je k vidění na nedalekém Kostelním náměstí pod věží kostela sv. Petra a Pavla.

iDnes.czpo 28. listopaduŠkolák udeřil chlapce s Downovým syndromem, na nádraží nikdo nezasáhl

Jednadvacetiletého chlapce s Downovým syndromem napadl v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nezletilý hoch. Udeřil ho pěstí do obličeje na autobusovém nádraží. Rodina to ohlásila, když hendikepovaný chlapec přijel domů. Strážníci našli útočníka podle kamerových záznamů.

HradeckáDrbnapo 28. listopaduJičín uspořádá vánoční trhy. Konat se budou každou adventní neděli

Původně to vypadalo, že se vánoční trhy v Jičíně konat nebudou. Podle vedení města nemá o podobné události v Jičíně veřejnost zájem. Nakonec se ale uskuteční. Pracovníci technických služeb dostali zelenou. Konat se budou každou adventní neděli.

HradeckáDrbnapo 28. listopaduNa zimní pneumatiky zatím přezulo méně řidičů než loni

Čeští motoristé letos s přezouváním na zimní pneumatiky otálejí více než loni. Na zimní pneumatiky zatím přezulo zhruba 80 procent řidičů, kteří sezónní gumy využívají. Loni to na konci listopadu bylo téměř 90 procent. Vyplývá to z údajů sítě Louda Auto. Zároveň firma odhaduje, že až třetina tuzemských řidičů nepřezouvá vůbec a s autem v případě sněžení nebo náledí nevyjíždí.

HradeckáDrbnapo 28. listopaduAdventní čas je příležitostí pro kapsáře a podvodníky. Policie nabádá k obezřetnosti

Vánoční shon, stres, spousta lidí a celá řada adventních akcí. Toho všeho využívají podvodníci a kapsáři, pro které v těchto dnech začíná sezona. Policie varuje k opatrnosti a obezřetnosti. Řada lidí si ani nevšimne, že byla okradena. Chybějící peněženku často začnou hledat až po několika minutách nebo hodinách.

HradeckáDrbnapo 28. listopaduKdo by chtěl, tak teď je ideální doba na očkování proti chřipce

Podle lékařů je právě teď ideální doba na očkování proti chřipce, ta pomalu začne nabírat na síle a eskalovat bude během prosince. A bude podle doktorů silnější než jiné roky, ty poslední dva zbrzdily chřipkovou epidemii opatření proti covidu.

Krajpo 28. listopaduAbsolvent novobydžovské střední školy pojede Dakar 2023Ve školních dílnách SŠTŘ v Novém Bydžově – Na Švarcavě se uskutečnila tisková konference úspěšného českého týmu Czech SAMURAIS, který prozradil své plány na Dakar 2023. Novinkou letošního ročníku je účast absolventa novobydžovské školy Filipa Bajory, prezentujícího příběh od stavby automobilu Tatra až po vítězství v soutěži pro mladé mechaniky Tatra do škol, vyhlášené kopřivnickou automobilovou společností.

HradeckáDrbnapo 28. listopaduPoplatek za odpad v Jičíně by mohl zdražit, přeskočí šest stovek

Poplatek za svoz a likvidaci odpadu pro rok 2023 by se mohl v sedmnáctitisícovém Jičíně zvýšit o 11 procent na 612 korun, teď to bylo 552 korun. Zvýšení poplatku doporučili radní města, konečné slovo budou mít zastupitelé na zasedání 14. prosince.

iDnes.czpo 28. listopaduZa ubodání krajana dostal cizinec pět let. Soud uvěřil, že jednal ze strachu

Královéhradecký krajský soud poslal na pět let do vězení Ukrajince Dmytra D. za to, že na ubytovně zabil svého krajana. Muži se pohádali kvůli válce, jeden druhého ubodal. Soud uvěřil obžalovanému, že jednal ze strachu.

HradeckáDrbnapo 28. listopaduV tomto týdnu odstartuje prodej vánočních stromků, lesníci jsou připraveni

Co nevidět začne prodej vánočních stromků. Velký zájem je o borovice, jedle a smrky přímo z hradeckých lesů. Tady začne prodej prvního prosince, tedy už příští týden.

Denik.czpo 28. listopaduHasiči měli o víkendu napilno, hasili požár i za hranicemi

Perný víkend mají za sebou hasiči z Královéhradeckého kraje. Činili se jak profesionálové, tak dobrovolné jednotky. 

iDnes.czpo 28. listopaduDům i auto má v barvách Argentiny. Potupu od Saúdů fanoušek z Bukovky protrpěl

Když začne mistrovství světa ve fotbale, má svět kolem Miloslava Čurbyho Urbance pouze dvě barvy – modrou a bílou. Jako vlajky Argentiny, jimiž vyzdobil dodávku, dům i plot v Bukovce na Pardubicku, kde pořadatel trutnovského festivalu Obscene Extreme žije. Po fiasku a výhře má jeho Argentina ještě naději.

HradeckáDrbnapo 28. listopaduVIDEO: S antibiotiky opatrně. Hrozí, že přestanou fungovat i na banální infekce, říkají odborníci

V těchto dnech právě probíhá kampaň v rámci Světového antibiotického týdne a Evropského antibiotického dne. Ta upozorňuje na rizika bakteriální rezistence a jejím cílem je zvýšení obecné informovanosti veřejnosti o antibiotikách a nutnosti jejich obezřetného užívání.

iDnes.czpo 28. listopaduČína padla, Kukrle se vydal rakouskou cestou. Atmosféra v týmu je skvělá, říká

Jako by mu v posunu do vyšší cyklistické kategorie nebylo přáno. Před rokem se cyklista Michael Kukrle, loňský domácí šampion, který se navíc poté výrazně zviditelnil například v olympijském závodě v Tokiu, chystal na své první angažmá kariéry v druhodivizní stáji. Jenomže prokontinentální Gazprom doplatil na válku na Ukrajině a vzhledem k hlavnímu sponzorovi z Ruska byl z cyklistického světa nekompromisně vyloučen. Kukrle v jeho barvách okusil dva prestižní závody... a konec.

Krajpo 28. listopaduTrutnovská nemocnice má nové CT. Přístroj nové generace s prvky umělé inteligence je šetrnější k pacientům a nabízí širší možnosti vyšetřeníVyšetření počítačovou tomografií, které patří ke klíčovým diagnostickým metodám současnosti, pokročilo v trutnovské nemocnici na novou úroveň. S pořízením jednoho z nejmodernějších CT přístrojů získala nemocnice nové možnosti ve vyšetření, které umožňuje zobrazení kostí, cév, struktury plic, mozku i dalších orgánů lidského těla. Software přístroje SOMATOM x.cite využívá dostupná data o pacientovi, například pohlaví, výšku a věk, a kombinuje je s dalšími specifickými informacemi, získanými při dotazování zdravotníků. Přístroj pak optimalizuje skenovací parametry na míru každému pacientovi, aby zajistil co nejkvalitnější a nejpodrobnější snímky sledované části těla.

HradeckáDrbnapo 28. listopaduStát bude zakládat datové schránky podnikatelům, kteří ji zatím nemají

Řada podnikatelů se stále vyhýbala založení datové schránky. OSVČ a nepodnikajícím právním osobám však po novém roce stát jednu takovou vytvoří automaticky. A to v termínu od 1. ledna do 31. března. O novou datovku není třeba žádat. Ministerstvo vnitra ČR ji založí automaticky a přihlašovací údaje pošle poštou.

Denik.czpo 28. listopaduVÁNOČNÍ ANKETA: Vybíráme ten "NEJ" vánoční strom Královéhradeckého kraje

Vážení čtenáři, opět po roce je tu advent a s ním tradiční hlasování o nejhezčí vánoční strom v Královéhradeckém kraji.

iDnes.czpo 28. listopaduBída Hradce: Šancí a střel máme dost, gólů málo, lamentoval kouč Martinec

Pokud by hokejisté Hradce Králové chtěli názorně dokumentovat, co je v tomto extraligovém ročníku trápí nejvíc, mají po konci minulého týdne jedinečnou šanci. Bohužel pro ně. Dva zápasy, 67 vyslaných střel na branku soupeře, zatímco jejich gólmani čelili jen 39 ranám soupeřů.

iDnes.czpo 28. listopaduHodně slabý výkon, mrzelo hradeckého kouče po vysoké prohře v derby

Po vítězství hned poté, co do týmu dorazil jeden z nejoceňovanějších hráčů soutěže, přišlo v podání hradeckých basketbalistů až kruté vystřízlivění. Bohužel pro ně v zápase, jenž patří k nejprestižnějším. V derby s Pardubicemi totiž prohráli propastným rozdílem 40 bodů 50:90.

HradeckáDrbnapo 28. listopaduNemocnice Trutnov má nový počítačový tomograf za 34 milionů. Vyšetří víc lidí

Krajská Oblastní nemocnice Trutnov má nový počítačový tomograf (CT), který umožní kvalitnější vyšetřování pacientů. Nemocnice také bude moci vyšetřit více lidí. Zatím ročně CT vyšetření v nemocnici podstoupí kolem čtyř tisíc pacientů. Přístroj nemocnice včetně šestiletého servisu pořídila za 34 milionů korun. Většinu investice zaplatila z dotace od kraje.

Denik.czpo 28. listopaduAlkoholici nejdřív propijí dávky, až pak jdou do noclehárny, říká Marcela Hauke

Lidem bez domova se ve Dvoře Králové nad Labem věnuje pečovatelská služba v azylovém Domě Žofie a noclehárně. Ředitelkou organizace je Marcela Hauke, která od roku 2014 pořádá benefiční akci Noc venku, aby upozornila na situaci s bezdomovectvím. Podle ženy, která získala v roce 2017 v Senátu nejvyšší ocenění v sociálních službách Osobnost roku, se může stát, že lidí bez střechy nad hlavou a v bytové nouzi bude kvůli současné situaci, vysokým cenám nájmů a energií, přibývat.

Denik.czne 27. listopaduOBRAZEM: Když se podzim pomalinku loučí... Objektivem Zdeňka Dočkala

Barevné a veselé, ale i pochmurné a melancholické. Takové mohou být podzimní dny, při kterých se příroda nejprve ukazuje v mnoha odstínech žluté, červené i hnědé a postupně přechází, často zahalená mlhou, do odstínů šedi. A to až do té doby, než ji pokryje bílý sníh. Za krásné náladové fotografie, pořízené v Náchodě a jeho okolí, děkujeme panu Zdeňku Dočkalovi. 

iDnes.czne 27. listopaduPardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z Pardubic po hektickém závěru zvládl šlágr proti Brnu (4:3 po nájezdech) a třináctým soutěžním vítězstvím v řadě vyrovnal rekord základní části. Třinec, který tento historický zápis také drží, poprvé v sezoně venku nebodoval, když prohrál 1:2 s Plzní. Zlepšující se Sparta si poradila také s Kladnem, a to 5:1. Mladá Boleslav díky povedené třetí části vyhrála 6:4 nad Litvínovem.

HradeckáDrbnane 27. listopaduHradecký kraj dosud uvolnil na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny přes 166 milionů

Královéhradecký kraj uvolnil na pomoc uprchlíkům před válkou na Ukrajině více než 166 milionů korun. Jedná se především o náklady na kompenzace za jejich ubytování, peníze na nákup potravin a na stravování uprchlíků a dobrovolníků v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU). Suma zahrnuje například i nákupy spacích pytlů či pronájmy. ČTK to řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Situace kolem uprchlické krize je v kraji podle něj obdobná jako v předchozích týdnech, tedy stabilizovaná.

HradeckáDrbnane 27. listopaduNejsem jen holka z plakátu, říká Denisa Jelínková z PENNY

Můžete ji potkat na prodejnách PENNY po celé zemi. Usmívá se na vás z plakátu, který láká zájemce o brigádu. A pak ji můžete potkat na prodejně v Unhošti, kde se usmívá jako zástupce vedoucí na zákazníky osobně. Denisa Jelínková. Do PENNY nastoupila před čtyřmi roky jako brigádnice a pomalu stoupá kariérním žebříčkem vzhůru.

HradeckáDrbnane 27. listopaduVánoční trhy se letos v Hradci přesouvají na Velké náměstí, bude tady 120 stánků

Na Velkém náměstí v Hradci Králové se budou letos poprvé konat vánoční trhy, a to od 9. do 23. prosince. Každý den je doplní bohatý doprovodný program plný koncertů, vánočních představení a pohádek.

Denik.czne 27. listopaduFOTO: Betlémy, hračky i vánoční ozdoby. Na Kramolně se koná výstava

Ještě dnes, tedy v neděli 27. listopadu, můžete navštívit Předvánoční výstavu v obci Kramolna nedaleko Náchoda. V zasedací místnosti obecního úřadu jsou až do 17 hodin k vidění betlémy, k obdivu i zakoupení se nabízí háčkované a šité hračky, vánoční ozdoby, včelí produkty, dekorace z květin i perníčků, praktické doplňky, oblečení a mnoho dalších dárků. Za fotografie velmi děkujeme Daně Pokorné. 

HradeckáDrbnane 27. listopaduNáchod láká na obnovený zámecký kopec, je to podle starosty pýcha města

V Náchodě mají novou pýchu, a to opravený zámecký kopec. Po dvou letech je hotovo. Realizace si vyžádala částku 240 milionů korun. Podle starosty je to nádherný kus odvedené práce.

Denik.czne 27. listopaduSokolové předvedli poprvé hromadné skladby na slet, zúčastnilo se 900 cvičenců

/FOTO, VIDEO/ Dvanáct originálních skladeb představili sokolové na slavnostním předvedení hromadných skladeb pro XVII. Všesokolský slet v roce 2024. Naživo je tak viděli vůbec poprvé zástupci jednotlivých žup.

iDnes.czne 27. listopaduRodný list na mě ušil boudu, říká malíř a grafik Petera. Oslavil 85 let

Malíř, grafik a literát Miloš Petera, jemuž je vlastní „civilizační konflikt, lyrická a poetická povaha všedního lidského života a intimní časové reminiscence“, oslavil 1. listopadu pětaosmdesátiny.

HradeckáDrbnane 27. listopaduJe první adventní neděle. Hradec Králové i další města rozsvítí vánoční stromy

První adventní neděle letos vyšla na poslední listopadový víkend. Podle tradice dnes začínají měsíční přípravy na Vánoce. Ve většině domácností se zapálí první svíce na adventním věnci. Například Hradec Králové dnes rozsvítí svůj vánoční strom.

iDnes.czne 27. listopaduUž nejsi juniorka, tak dostaneš dárek. Voborníková se sžívala s novou pažbou

Nová pažba, se kterou se vydá do nové sezony, jako by symbolizovala i proměnu biatlonistky Terezy Voborníkové. Ve 22 letech přestala být ve svém sportu juniorkou a stala se ženou. Zároveň i plnohodnotnou členkou českého A týmu. S ním vjede příští týden v Kontiolahti na tratě Světového poháru.

iDnes.czso 26. listopaduKvůli lásce ke sněhu. V Krkonoších už nadšenci lyžují na sjezdovce Anděl

Desítky lyžařů se poprvé vydaly na zkrácenou sjezdovku Anděl na Černé hoře v Krkonoších. Uměle zasněžená trať u horní stanice kabinové lanovky z Janských Lázních má 300 metrů a bude otevřená i v neděli.

iDnes.czso 26. listopaduFutsalistům Chrudimi remíza na postup do Final Four Ligy mistrů nestačila

Futsalisté Chrudimi odehráli bez porážky turnaj elitní fáze Ligy mistrů v Almaty, ale závěrečná remíza 2:2 s maltským týmem Luxol St. Andrews jim na premiérový postup do Final Four nestačila. Čeští šampioni skončili v tabulce druzí za Benficou Lisabon, která si první místo zajistila po obratu ve druhém poločase závěrečného duelu s domácím Kajratem a vítězstvím 2:1.

Denik.czso 26. listopaduSlunce a manšestr - první lyžování nabídla Černá hora. Skipasy podražily

/FOTO, VIDEO/ V českých horách začala lyžařská sezóna. Poprvé se lyžovalo na Černé hoře v Krkonoších, kde se v sobotu poprvé v této sezóně svezly na lyžích a snowboardech stovky lidí. Minulé roky se tady začínalo až 3. prosince.

HradeckáDrbnaso 26. listopaduV Krkonoších se dnes poprvé lyžovalo v nové zimní sezoně

První lyžaři v nové zimní sezoně si dnes mohli vyzkoušet část sjezdovky Anděl na Černé hoře. V horní části pro ně byl připraven 300 metrů dlouhý úsek. Využili ho hlavně ti, kteří už nemohli vydržet a chtěli si užít lyžování.

Denik.czso 26. listopaduFOTO: Na Černé hoře začala jako na prvním místě v Česku lyžařská sezona

/FOTOGALERIE MICHALA FANTY/ Na vrcholu Černé hory v Krkonoších se v sobotu jako na prvním místě v Česku poprvé lyžovalo. Při zahájení zimní sezony ve SkiResortu Černá hora - Pec mohli lyžaři využít 300 metrů dlouhý úsek sjezdovky Anděl. Na sjezdovce je zhruba 50 centimetrů technického a přírodního sněhu.

HradeckáDrbnaso 26. listopaduPět státních památek v hradeckém kraji chystá adventní akce včetně koncertů

Pět památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) v Královéhradeckém kraji připravilo řadu adventních a vánočních akcí. Po dvouletém covidovém období, kdy bylo konání kulturních akcí omezeno, nebudou chybět prohlídky nazdobených interiérů, koncerty a také jarmarky a trhy. Pod správu NPÚ spadají v Královéhradeckém kraji zámky Hrádek u Nechanic, Náchod, Opočno, Ratibořice a hospital v Kuksu.

HradeckáDrbnaso 26. listopaduVánoční stromy v Hradci, Jičíně, Náchodě i v Trutnově se rozzáří už tuhle neděli

V řadě východočeských měst se zítra rozsvítí vánoční stromy na náměstích. V některých k tomu budou i doprovodné programy. Vánoční strom rozsvítí kromě jiných třeba Hradec Králové, Trutnov i Jičín.

HradeckáDrbnaso 26. listopaduJosefovské louky u Jaroměře jsou větší. Přibylo dalších šest hektarů

Ornitologové získali od firmy Beas Agro Rasošky všechny její pozemky v území ptačího parku Josefovské louky u Jaroměře. Jde o téměř šest hektarů. Společnost ornitology podpořila také částkou 300 tisíc korun. Území v údolí řeky Metuje pod barokní pevností Josefov o velikosti 85 hektarů, které ČSO vykupuje z darů, slouží jako rezervace pro ptáky. Josefov je administrativně součástí Jaroměře.

iDnes.czso 26. listopaduNa chlumecký zámek se vrátí koně Kinských i kočár z filmu Odcházení

Dvouleté opravy na zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou za 100 milionů korun se blíží k závěru. Opravená konírna, jízdárna a kočárovna i nová expozice věnovaná tradici chovu koní se otevřou v příští turistické sezoně, kdy si Chlumec připomene 300. výročí dokončení barokní stavby.

HradeckáDrbnaso 26. listopaduChodci podceňují podzimní počasí, na silnicích nejsou vidět. Na Náchodsku auto srazilo opilého mladíka

Vidět a být viděn. To je základní pravidlo, které by měli chodci na silnicích dodržovat. A to nejen na podzim, kdy je brzo tma. K poslední nehodě kvůli špatnému osvětlení chodce došlo tento týden na Náchodsku. Nakonec se ukázalo, že byl mladík pod vlivem alkoholu. Jen se štěstím vyklouzl bez zranění.

Denik.czso 26. listopaduSpát na ulici není sranda. V roli bezdomovců to zjistili motorkáři i starosta

/VIDEOANKETA/ Třiadvacet dobrovolníků ve Dvoře Králové nad Labem se na vlastní kůži vžilo do role bezdomovců. Při benefiční akci Noc venku si vyzkoušeli, jaké to je, přenocovat na ulici. Vyhřátou postel vyměnili ze čtvrtka na pátek za tvrdou zem.

Denik.czpá 25. listopaduKVÍZ: Už se to blíží. Jak dobře znáte naše adventní a vánoční zvyky a tradice?

Všichni víme, že advent označuje období předcházející Vánocům, začíná čtvrtou neděli před hlavním svátkem vánočním a měl by být dobou duchovního zklidnění a rozjímání. Latinské adventus znamená příchod. Očekáváme narození Ježíše, jehož Bůh daroval lidstvu jako Spasitele. Náš advent letos začne 27. listopadu. Znáte jeho zvyky a tradice? Dejte si s námi pro osvěžení předvánoční kvíz. Nejde o body, ale o zábavu a společně těšení na Ježíška.

iDnes.czpá 25. listopaduPardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice protáhly sérii neúspěchů na ledě soupeřů na deset zápasů. Extraligová premiéra švédského kouče Hanse Wallsona na lavičce Sparty se povedla, Pražané zdolali Liberec.

Denik.czpá 25. listopaduFOTO: "Stop propagandě Dombas." Vandalové v Hradci poničili ukrajinské vraky

Utrhané části karosérie, prošlapané střechy a na jednom ze tří ohořelých autovraků bílý nápis „Stop propagandě Dombas.“ Trojici torz, která jako putovní výstava připomínají ruské zločiny na Ukrajině, poničili v Hradci Králové vandalové. Policie teď zkoumá záznamy z kamer a případ vyšetřuje jako trestný čin. Podívejte se na pomalované vraky.

Krajpá 25. listopaduSeminář představil nové možnosti podpory přeshraniční spolupráceV sále zastupitelstva krajského úřadu Královéhradeckého kraje se uskutečnil seminář k novému dotačnímu programu Interreg Česko - Polsko 2021–2027. Do pěti prioritních os, ve kterých je doprava, cestovní duch i podnikání, je připravena Evropská unie alokovat přes čtyři miliardy korun. První výzvy přeshraničního programu budou vyhlášeny již 15. prosince.

iDnes.czpá 25. listopaduStop propagandě a Dombas, nasprejoval vandal na vystavené vraky z Ukrajiny

Velké emoce budí výstava Příběhy z Ukrajiny v Hradci Králové. Vystavené vraky aut dovezené z válkou zasažené Ukrajiny neznámí vandalové tento týden posprejovali. Z jednoho auta navíc zmizela kapota. Jiní naopak přinášejí k instalaci jako pietnímu místu květiny, symbolické předměty a zapalují svíčky.

iDnes.czpá 25. listopaduCyklistu někdo srazil a ujel, další auto muže ležícího na silnici přejelo

Policisté na Královéhradecku rozplétají okolnosti tragické nehody, která se stala ve čtvrtek večer v Dobřenicích. Řidička tam přejela cyklistu ležícího na silnici. Muže před tím pravděpodobně srazilo jiné auto a ujelo.

iDnes.czpá 25. listopaduBudou jako nová. Lízátka se na hradecký stadion vrátí v půlce prosince

Stavbaře čeká dokončení monolitické konstrukce nového multifunkčního fotbalového stadionu v Hradci Králové a vrácení ikonických „lízátek“ na původní místo. Když počasí dovolí, mělo by to být v polovině prosince.

Denik.czpá 25. listopaduTohle ještě nezažili. Stačily dvě minuty a ubytování v safari bylo vyprodané

O ubytování ve dvorském safari je rvačka. Kdo neuspěl v případě bungalovů, glampingových stanů či hotelu, má ještě možnost zajistit si ubytování v expedičních stanech Súdán. Jejich rezervace se spustí 1. prosince.

iDnes.czčt 24. listopaduV Broumově chystají operu s dětmi a pro děti, režie se ujme Matěj Forman

Jazzová operka věnovaná okolním lesům vzniká v klášteře v Broumově. Skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová ji nazvala O ztracené vodě, premiéra bude v červnu. Broumovští usilují o titul Evropského hlavního města kultury 2028, nedávno postoupili do republikového finále.

Denik.czčt 24. listopaduPříprava, pokus i zabití rodičů. Na Náchodsku je letos nejvíc vražd v kraji

Pobodaná žena ve Dvoře, rodiče zabití vlastním synem u České Skalice nebo žena, která s dítětem skočila pod vlak u Mladějova. Za prvních deset měsíců letošního roku došlo v Královéhradeckém kraji k devíti vraždám či pokusům o ně, které šokovaly veřejnost. Jedná se o rekordní počet vražd na východě Čech za posledních deset let.

Denik.czčt 24. listopaduVIDEO: Dva alkoholoví hříšníci za volantem byli odhaleni

Policisté z dálničního oddělení v Jaroměři v pondělí při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu odhalili dva řidiče, kteří před jízdou požili alkoholické nápoje, přičemž jeden z nich navíc překročil nejvyšší povolenou rychlost.

Denik.czčt 24. listopaduFOTO, VIDEO: Novoměstské kino zavonělo Vánocemi, lákalo na trhy

Vánoční cukroví, zdobené perníky, med, dřevěné hračky, andílci na stromeček i jiná dekorace, ale třeba ani vykrajovátka nechyběla ve středu na Vánočních trzích v Městském klubu - Kině 70 v Novém Městě nad Metují. Nasajte vánoční atmosféru a inspirujte se.

iDnes.czčt 24. listopaduBenešovka může být zelenou oázou Hradce, ale dům navržený v parku lidem vadí

Více než miliardová revitalizace zubožené Benešovy třídy v Hradci Králové nemůže začít dřív než za čtyři roky, přitom už teď v tichosti vzniká projekt na obnovu zeleně v jejím okolí na Moravském Předměstí. Na papíře vypadá skvěle, má však i své minusy.

Denik.czčt 24. listopaduČeši chtějí světový titul! Národní tým kuchařů předvede své umění v Lucembursku

/FOTOGALERIE/ Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR pod vedením kapitána Patrika Bečváře pravidelně a intenzivně trénuje na tradiční světovou soutěž pro národní týmy z celého světa. Náročné tréninky probíhají v Národním zemědělském muzeu za podpory všech partnerů. Světový pohár v Lucembursku se letos koná od 26. listopadu do 30. listopadu, a pořádá jej Světová asociace kuchařů (WACS).

Krajčt 24. listopaduInformace k fungování datových schránek od 1. ledna 2023Od 1. ledna 2023 na základě změny zákona automaticky získají datovou schránku všichni živnostníci a nepodnikající právnické osoby. Pokud patříte do jedné ze zmíněných skupin, a dosud datovou schránku nemáte, věnujte této zprávě pozornost.

Denik.czčt 24. listopaduV hradeckém kraji přibylo namol opilých řidičů. Policie přitvrdila kontroly

V Královéhradeckém kraji meziročně přibylo o 45 procent opilých řidičů. Vyplývá to z policejní statistiky. Podstatně víc je také těch, kteří řídí pod vlivem drog. Hlídky teď dělají kontroly na alkohol a drogy častěji.

Denik.czčt 24. listopaduVražd letos přibylo, hlavně na Ústecku. Ve většině případů vrah svou oběť zná

Za prvních deset měsíců letošního roku se v Česku stalo 136 vražd či pokusů o ni. To je nejvíce od roku 2015. 

Denik.czst 23. listopaduSbírka Krabice od bot přiblíží dětem v nouzi atmosféru Vánoc. Pomůžete?

Krabice od bot je vůbec největší českou sbírkou dárků pro děti v nouzi. Cílem této charitativní akce je zpříjemnit vánoční čas dětem z dětských domovů, azylových domů a dalších zařízení, ale také z rodin, které se ocitly v nepříznivé finanční situaci. Sbírku letos již po dvanácté pořádá nezisková organizace Diakonie ČCE ve spolupráci se sítí dobrovolníků.

Denik.czst 23. listopaduKlub vojenské historie T-S 19 Turov: Na devatenáctce se letos elektrikařilo

Rok 2022 se pomalu přiblížil do finále a je načase se podívat na to, čemu se členové Klubu vojenské historie T-S 19 Turov letos věnovali.

iDnes.czst 23. listopaduHořící autobus zaparkoval přímo před hasičskou stanicí, vzplála mu lednice

Nejkratší možnou cestu k zásahu urazili v úterý odpoledne královédvorští hasiči. S cisternou vyjeli pouze před vrata garáže. Přímo u hasičské stanice totiž zastavil autobus s hořící lednicí v zavazadlovém prostoru.

Krajst 23. listopaduPředstavitelé kraje jednali s vedením závodu Škoda Auto KvasinyBudoucnost a rozvoj průmyslové zóny Solnice-Kvasiny – to bylo hlavní téma společného jednání představitelů Královéhradeckého kraje se zástupci vedení společnosti Škoda Auto Kvasiny. Kromě dopravních staveb, které jsou klíčové pro další rozvoj průmyslové zóny na Rychnovsku, obě strany probraly další významné investice pro tento region jako je například modernizace rychnovské nemocnice.

Krajst 23. listopaduKrajský datový portál uspěl v národním kole Mezinárodní ceny inovacíV národním kole Mezinárodní ceny inovací byly oceněny projekty ze strojírenství, veřejné správy nebo oblasti environmentu. Datový portál Královéhradeckého kraje získal od porotců první místo v kategorii Inovace ve veřejné správě.

Krajst 23. listopaduDoporučení pro poskytovatele sociálních a zdravotních služeb pro podzimní a zimní obdobíPodzimní a zimní období je spojeno se zvýšeným výskytem respiračních onemocnění s tím, že těžký průběh onemocnění nejčastěji mohou vyvolat onemocnění chřipkou a covid-19. Původci obou těchto nákaz se přenášejí v kapénkách, šíří se tedy nejvíce kýcháním, kašláním, mluvením a mohou též ulpívat na předmětech, se kterými byl nemocný v kontaktu. Na podzim je proto také ideální čas nechat se proti těmto infekcím očkovat. Očkování tak může základním způsobem ochránit jednotlivce i jeho okolí.

Krajst 23. listopaduBaletní představení pro celou rodinu Coppélia pomůže dětem z hemato-onkologického oddělení FN HK<p style="text-align:justify">Královéhradecký kraj srdečně zve na charitativní představení Coppélia z cyklu opera a balet dětem, které se uskuteční v neděli 4. prosince 2022 od 16:00 v sále Filharmonie Hradec Králové. Představení se koná ve prospěch hemato-onkologického oddělení Dětské kliniky FN HK. Součástí kulturního večera je i charitativní aukce dětských obrázků.

Denik.czst 23. listopaduMěsta šetří. Novoroční ohňostroje budou skromné, někde s nimi nepočítají vůbec

Ohňostroje patřily ještě donedávna k tradičním koloritům novoročních oslav ve větších či menších městech. S příchodem koronaviru však přišel stop stav a radnice rušily jednu ohňovou show za druhou. S douškou, že tuto kratochvíli přesunou do klidnějších popandemických časů. Pandemii však vystřídala drahota, energetická krize a radnice nyní obracejí každou korunu.

iDnes.czst 23. listopaduLyžařská sezona v Krkonoších a Orlických horách začne už o víkendu

Vlekařům letos mimořádně přeje počasí. Na prvních metrech černohorské sjezdovky Anděl se začne lyžovat už o víkendu. Půlkilometrovou sjezdovku chce připravit také Šerlišský Mlýn v Orlických horách.

Denik.czst 23. listopaduFOTO: Drátek, nůžky, chvojí a fantazie. V Krčíně se tvořily adventní věnce

Slaměné korpusy, kovové obruče, ale i jedlové chvojí, svíčky a nejrůznější přírodní doplňky dávaly tušit, že tady se bude tvořit pro adventní čas. Už minulou neděli to dýchalo v Krčíně atmosférou blížících se svátků.

iDnes.czút 22. listopaduJeště není konec, chceme jít dál, říká postupový střelec Cingeľ

Dvěma svými góly poslal útočník hradeckého Mountfieldu Lukáš Cingeľ ze hry loňské šampiony Švédska, tým Färjestadu. Hlavně tím druhým, kterým v osmifinálové odvetě Ligy mistrů rozsekl prodloužení, jež po prohře 3:4 z minulého týdne a včerejším vítězství 3:2 v Hradci následovalo. Vítěz základní části loňského ročníku extraligy a jediný český tým, který do play off Ligy mistrů proklouzl, jím vyřadil jednoho z favoritů. Sám zároveň připomněl svoji tři roky starou cestu soutěží, jenž skončila až finálovou porážkou.

iDnes.czút 22. listopaduSežrané stromy vynáší z roklí vrtulník, kalamita sílí i kvůli polskému parku

Ačkoli kůrovcová kalamita jinde v republice slábne, lesníci na Broumovsku se s broukem dál potýkají. V Polických stěnách pomáhá s vynášením napadených stromů vrtulník. Potrvá to pravděpodobně do 30. listopadu.

iDnes.czút 22. listopaduŘidič auta na Náchodsku porazil neosvětleného opilého chodce

Se štěstím vyvázl 28letý muž, do nějž na silnici u České Skalice na Náchodsku za tmy narazilo osobní auto. Jeho řidič si neosvětleného chodce nevšiml. Přivolaní policisté pak naměřili sraženému přes dvě promile alkoholu v dechu.

Krajút 22. listopaduV Trutnově přibyla nová autobusová zastávka. Budou zde stavět linky meziměstské dopravy i autobusy MHDV Trutnově v Husitské ulici vznikla nová autobusová zastávka. Výrazně se tak zlepšila dostupnost veřejné dopravy obyvatelům nedalekého sídliště či Husitské ulice a návštěvníkům hřbitova.

Krajút 22. listopaduVítězi studentské video soutěže Studoko jsou z jičínské průmyslovky <p style="text-align:justify">Královéhradecký kraj a Centrum uměleckých aktivit minulý týden pořádaly 4. ročník studentské filmové soutěže Studoko &ndash; škola očima dětí. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo v rámci filmového festivalu Cinema open a o první místo se utkali středoškoláci z devíti škol našeho regionu.

Krajút 22. listopaduStavbou roku 2022 Královéhradeckého kraje se stal domov pro seniory v OpočněStavbou roku 2022 Královéhradeckého kraje se stal domov pro seniory v Opočně, který vznikl přestavbou bývalého nemocničního pavilonu. Odbornou porotu zaujala také rekonstrukce ulice Hlavní v Hradci Králové a cenu ministerstva průmyslu a obchodu získala rekonstrukce bývalé koželužny na obytný komplex Cihlovka 1 v Hradci Králové.

iDnes.czút 22. listopaduKraj ocenil chytrý vstup do skal v Adršpachu i fotovoltaiku na Žernově

Královéhradecký kraj ocenil regionální inovativní projekty. Zabodoval online rezervační systém vstupu do skal v Adršpachu, moderní veřejné osvětlení Žernova na Náchodsku a rovněž tři firmy, v nichž velkou část zaměstnanců tvoří pracovníci ve věku, kdy by už mohli pomýšlet na důchod.

iDnes.czút 22. listopaduVyřadit Švédy? Velikánská motivace, ujišťuje hradecký asistent

Dostali by se – v uvozovkách řečeno – zatím jen mezi osm nejlepších mužstev letošního ročníku soutěže. Jenomže by si mohli říct, že přešli přes jeden z nejlepších evropských týmů současnosti. Právě tohle bude v sázce v úterý vpodvečer v Hradci Králové, kde místní Mountfield zkusí v odvetě osmifinále ze soutěže poslat švédský Färjestad.

iDnes.czpo 21. listopaduJá a nejlepší střelkyně? To slyším poprvé, diví se debutantka Zeithammerová

Mezi českými hráčkami v Ženské basketbalové lize sbírá nejvíc bodů na zápas. „Tohle vůbec nevnímám,“ říká překvapeně Kateřina Zeithammerová, dvacetiletá tahounka Lvic z Hradce Králové. Úspěšná mládežnická reprezentantka si teď poprvé vysloužila pozvánku i do seniorské reprezentace, jež ve čtvrtek sehraje v Nizozemsku důležitý kvalifikační duel o EuroBasket 2023.

iDnes.czpo 21. listopaduMráz, čekání a strach z pohybu kabiny. Jak zachránit lidi z lanovky na Sněžku

Teploměr krátce po deváté ráno ukazuje v Peci pod Sněžkou mínus čtyři stupně Celsia. Ideální podmínky pro trénink hasičů a horské služby. Ti se v pondělí pustili do záchrany lidí z lanovky na hojně navštěvovanou Sněžku. Viset několik metrů nad zemí a čekat na záchranu si vyzkoušela i redaktorka iDNES.cz.

iDnes.czpo 21. listopaduBoni pueri zamířili s chrámovou hudbou do Vídně, doprovodí i Lucii Bílou

Královéhradecký chlapecký sbor Boni pueri si vydobyl stálé místo ve Vídni. Od září má za sebou dva koncerty, další dva sbor v rakouské metropoli ještě čekají. Chlapci znovu také koncertují se zpěvačkou Lucií Bílou, předvánoční program mají nabitý.